Ishbel Szatrawska

Urodziła się w 1981 roku w Olsztynie. Dramatopisarka, teatrolożka. Absolwentka Wydziału Polonistyki UJ (polonistyka o specjalności teatrologia), studiowała także filmoznawstwo i amerykanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i na Westfälische Wilhelms-Universität w Münster. W latach 2013-2014 studiowała w prywatnej szkole filmowej Akademia Multi Art w Krakowie pod kierunkiem uznanych twórców, m.in. Xawerego Żuławskiego, Jacka Bławuta i Janusza Kondratiuka.

W grudniu 2019 roku zadebiutowała dramatem Objects in Mirror Are Closer Than They Appear w e-antologii „Nasz głos” wydanej przez Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Kolejne dramaty publikowała w „Dialogu”: Polowanie w nr 4/2020, Totentanz. Czarna noc, czarna śmierć w nr 2/2021.

W roku 2020 otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, w ramach którego powstał dramat Kateriny brak.

W roku 2021 napisała dramat Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Cyranka w roku 2022.

Laureatka konkursu stypendialnego DRAMATOPISANIE (II edycja; 2021) organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W ramach stypendium powstał dramat Wolny strzelec. A także nagrody za najlepszy dramat sezonu 2023/2024 w ramach Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowanego przez Instytut Teatralny za sztuki Polowanie i Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia.

We wrześniu 2023, nakładem Wydawnictwa Cyranka, pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO ukazała się jej pierwsza powieść zatytułowana Toń, którą uhonorowano nagrodą Krakowska Książka Miesiąca (styczeń 2024) i Wawrzynem – Nagrodą Literacką Warmii i Mazur (nagroda podwójna: kapituły i czytelników) w maju 2024. Powieść znalazła się także na longliście Nagrody Grand Continent 2023 i Nagrody Literackiej Nike 2024 oraz w finale Nagrody Conrada. Toń została także przetłumaczona na język niemiecki w przekładzie Andreasa Volka. Zostanie wydana przez wydawnictwo Voland & Quist. Premiera: 15.09.2025. Niemal jednocześnie odbędzie się światowa prapremiera Toni na scenie. Spektakl w reżyserii Alka Niemiro zostanie wystawiony przez Theater Konstanz w Niemczech. Premiera: 28.09.2025.

Autorka jest także stypendystką szwajcarskiej Landis & Gyr Stiftung oraz niemieckiej Stiftung Genshagen.

Artykuły, felietony, recenzje i teksty teoretyczne publikowała m.in. w „Dialogu”, „Polityce”, „Czasie literatury”, „Miesięczniku Znak”, toruńskim „Undergruncie” czy kwartalniku „Cwiszn”. Jest też współautorką dodatkowych projektów z różnych dziedzin sztuki. 13 września 2025 w olsztyńskim Teatrze im. Stefana Jaracza odbędzie się premiera „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jana Klaty (adaptacja tekstu na scenę: Jan Klata, Ishbel Szatrawska), z kolei w krakowskim Muzeum Manggha wystawę czasową „Sto nocnych zjaw” uzupełnia projekt audio autorstwa Michała „Nihila” Kuźniaka i Dominika Gaca – Szatrawska jest autorką słów do utworów „Kołowrót I” i „Kołowrót II” wykonywanych przez aktorkę Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, Beatę Paluch.

Prowadziła też spotkania literackie, m.in. z Wojciechem Orlińskim czy Zahawą Kaspi, a także – dla Żydowskiego Instytutu Sztuki – z Michałem Bilewiczem, Edwardem Pasewiczem, Adamem Musiałem i Weroniką Kostyrko.

Jest współzałożycielką i członkinią zarządu Żydowskiego Instytutu Sztuki. A prywatnie córką poety i tłumacza, Krzysztofa Dariusza Szatrawskiego.

Jej zainteresowania koncentrują się głównie na strukturach narracyjnych współczesnego dramatu i scenariusza filmowego i serialowego, kulturze amerykańskiej, muzyce klasycznej i popularnej.

Od 2000 roku mieszka w Krakowie.