Polowanie

Dramat powstał w październiku 2019 roku i został opublikowany w „Dialogu” w kwietniu 2020 roku.

Sztuka obyczajowa o dorosłym synu, który odwiedza rodziców w małej miejscowości i wyrusza z ojcem na polowanie. Przy okazji tej wizyty widzimy obyczaje, które podtrzymują tradycyjną rodzinę: przy stole, przy kieliszku, w sypialni mamy jasno wytyczone role i relacje władzy. Polowanie jest w tym świecie testem męskości, polem rywalizacji, ale też sytuacją, która pozwala przemocy i tłumionym emocjom wymknąć się spod kontroli. Napięcie narasta aż do katharsis. Psychologizm tej sztuki i realistyczne prowadzenie dialogów nawiązują do tradycji dwudziestowiecznego dramatu amerykańskiego.

– z opisu na stronie „Dialogu”

(...) drukowana przez nas w tym numerze sztuka Ishbel Szatrawskiej Polowanie zadaje pytania, które Tokarczuk zostawia niewypowiedziane. (...) Jeśli poddamy się mocy tej prawie antycznej opowieści, mamy szansę doznać wstrząsu i oczyszczenia, być może nawet rozpoznania (w ekologicznym sensie), zostanie nam natomiast odmówiona łatwa satysfakcja kompensacyjnej zemsty.

– Justyna Jaworska, „Opowieści o łowach i zemście” („Dialog”, nr 4/2020)

Spektakl teatru tv na podstawie dramatu „Polowanie” został wyreżyserowany przez Julię Ruszkiewicz w ramach programu Teatroteka i zdobył nagrodę 21. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach (listopad 2022) oraz główną nagrodę w kategorii „Best Filmed Theater” na międzynarodowym festiwalu LogCinema w Buenos Aires (czerwiec 2022).
Więcej informacji tutaj.

Prapremiera teatralna: 7 października 2023. Reż. Piotr Pacześniak. Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Więcej informacji tutaj.

Previous
Previous

Totentanz. Czarna noc, czarna śmierć

Next
Next

Objects in Mirror Are Closer Than They Appear